کانال های تلگرام در واتساپ!

کانال های واتساپی

واتساپ تصمیم گرفته تا دوباره از تلگرام کپی برداری کند. محبوب ترین پیامرسان دنیا اینبار سراغ جذاب ترین ویژگی تلگرام رفته و در جدیدترین به‌روز‌رسانی خود قابلیتی مشابه کانال های تلگرامی را به خود اضافه کرده است.

واتساپ شاید محبوب ترین و پرکاربرترین پیامرسان در دنیا باشد، اما همه می دانند که هرگز کاملترین پیامرسان نیست. نرم افزارهای رقیب همواره با دست گذاشتن روی همین نقطه ضعف ها و پوشش کامل آنها اغلب توانسته اند گوی رقابت را واتساپ بربیاند. اما چند سالی هست که واتساپ برای ماندن در گردونه رقابت مجبور به کپی کردن بهترین قابلیت های رقبایش شده.

کانال های واتساپی
کانال های واتساپی

پیامرسان شرکت متا در واقع آنقدر در اضافه کردن قابلیت های جدید کُند عمل کرده و از پیامرسان های دیگری همچون تلگرام و سیگنال به قدری عقب مانده که امروز عملا به جز کپی کردن ویژگی های محبوب رقبایش حرف جدیدی برای گفتن ندارد.

واتساپ پیش از این هم از برخی قابلیت های منحصر به فرد رقبایش الگوبرداری کرده است. به عنوان مثال واتساپ در یکی از آپدیت های اخیرش قابلیت نظرسنجی را به برنامه اضافه کرد. در حالی که رقیب دیرینه اش یعنی تلگرام، سال هاست که از این قابلیت پشتیبانی می کند. پیام های پاک شونده و دارای تاریخ انقضای واتساپ نیز قابلیتی است که کاملا آن را از پیامرسان سیگنال کپی برداری کرده است.

جدیدترین خبرها حاکی از آن است که پیامرسان شرکت متا باز هم سراغ بزرگترین رقیب خود یعنی تلگرام رفته و سعی در کپی کردن یکی دیگر قابلیت های جذاب این پیامرسان دارد. اگر از تلگرام استفاده کرده باشید، حتما با کانال های تلگرامی آشنایی دارید. کانال های تلگرامی یکی از محبوب ترین و منحصر به فرد ترین ویژگی های این پیامرسان محسوب می شوند که آن را از سایر پیامرسان های دنیا متمایز می کنند. اما ظاهرا قرار است به زودی شاهد ویژگی مشابهی در واتساپ هم باشیم. چراکه این پیامرسان در آخرین به روز رسانی خود قابلیتی موسوم به کانال های واتساپی را اضافه کرده است.

در چند ماه گذشته خبری منتشر شده بود مبنی بر اینکه واتساپ قصد دارد قابلیتی به نام روزنامه خصوصی یا Private Newsletter را به برنامه پیامرسان خود اضافه کند. این روزنامه های خصوصی در واقع کانال های اطلاع رسانی یک طرفه ای بودند که کاربران جهت دیدن محتوایشان باید در آنها عضو می شدند. سازوکار این روزنامه های خصوصی از همان زمان هم شباهت زیادی با کانال های تلگرامی داشت و مشخص بود که واتساپ قصد کپی برداری از یکی دیگر از ویژگی های محبوب تلگرام را دارد. اما اکنون با نزدیک شدن به زمان عرضه، واتساپ تصمیم گرفته تا نام این ویژگی را به کانال های واتساپی تغییر دهد تا جلوی سردرگمی و سوالات بیشتر کاربرانش را بگیرد. به عبارت دیگر، واتساپ رسما پذیرفته که این قابلیت جدید را از تلگرام کپی کرده است.

البته قابلیت کانال های واتساپی همچنان در دست توسعه بوده و به صورت عمومی منتشر نشده است. اما برخی از کاربران ویژه یا توسعه دهندگانی که به نسخه های آزمایشی این پیامرسان دسترسی دارند، آن را مشاهده کرده اند. یکی از این توسعه دهدنگان اخیرا اسکرین شاتی را منتشر کرده که به خوبی نشان می دهد واتساپ نام بخش روزنامه خصوصی را به کانال های واتساپی تغییر داده است.

کانال های واتساپی از طریق تب Status قابل دسترسی خواهند بود. البته در آینده ای نزدیک، نام تب Status نیز به تب Update تغییر خواهد کرد. تبدیل تب Status به تب Update تنها یک تغییر نام ساده نخواهد بود. چراکه تب جدید Update محتواهای استاتوس را به جای حالت عمودی در فرمت افقی نمایش می دهد.

کانال های واتساپی
کانال های واتساپی

درست مانند کانال های تلگرامی، در کانال های واتساپی نیز اطلاعات شخصی صاحب و اعضای کانال اعم از شماره تلفن، مخفی خواهد ماند. علاوه بر این نه مالک کانال و نه دیگر اعضا نمی توانند از وضعیت حضور اعضا در کانال اطلاع داشته باشند.

هریک از کانال های واتساپی نیز یک لینک اختصاصی خواهند داشت که باعث می شود کاربران بتوانند با استفاده از آن لینک کانال را پیدا کرده یا به سادگی آن را در خود برنامه جستجو کنند.

گرچه اضافه کردن کانال های واتساپی یکی کپی برداری علنی است، اما به هر صورت یکی از ضعف های بزرگ واتساپ را پوشش داده و موجب رضایتمندی هرچه بیشتری کاربران این پیامرسان محبوب می شود. کارشناسان شرکت متا با تمرکز کامل در حال توسعه هرچه بیشتر و رفع ایرادات جزئی این قابلیت هستند و به نظر می رسد که طی روزهای آتی آن را به صورت عمومی منتشر کنند. به زودی با یک به روز رسانی ساده، کاملا امکان استفاده از کانال های واتساپی را خواهیم داشت.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب مرتبط

در صورت درخواست مشاوره فرم ذیل را تکمیل نموده تا کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان با شما تماس بگیرند.

برای تست کردن وال مسیج فرم ذیل را تکمیل نموده و از سه روز سرویس تست استفاده نمایید.